В подкрепа на напредъка на учещите

 

1. Разликите между очакваните постижения на трите основни нива

 

1.1 Общо описание на ниво Bronze (EQF ниво 1)

Постиженията на ниво Bronze покриват област от много ограничени практически умения, свързани с учещи, работещи под непосредствено ръководство и надзор на преподавател или оценител, и достигаща до основни умения при използването на най-разпространените ИТ инструменти. Такива постижения целят да улеснят прехода към следващо ниво, като осигурят подходяща рамка и структура за тези, които все още не са готови да се справят с по-сериозните и задълбочени критерии за оценка на нива Silver и Gold. Сертификатите на това ниво по-скоро подготвят за следващи стъпки в ученето, отколкото да осигуряват подготовка за конретна професия или занимание.
 
Ниво Bronze се съотнася към Ниво 1 от Европейската квалификационна рамка и към Първа степен на професионална квалификация в България.
 

1.2 Общо описание на ниво Silver (EQF ниво 2)

Постиженията на ниво Silver отразяват способността да се използва подходящи знания, умения и процедури за изпълняване на рутинни задачи. Това включва поемане на отговоност за извършваните дейности, но все още предполага получване на насоки и напътствия.
 
Ниво Silver се съотнася към Ниво 2 от Европейската квалификационна рамка и към Втора степен на професионална квалификация в България.
 

1.3 Общо описание на ниво Gold (EQF ниво 3)

Постиженията на ниво Gold отразяват способността да се избират и използват подходящи знания, идеи, умения и процедури за изпълняване на добре дефинирани задачи и адресиране на относително прости и ясни проблеми. Това включва поемане на отговорност за извършваните задачи и процедури и упражняване на автономност и преценка. За ниво Gold е допустимо да се получават най-общи насоки.
 
Ниво Gold се съотнася към Ниво 3 от Европейската квалификационна рамка и към Трета степен на професионална квалификация в България.
 
 
1.31 Ключова разлика между отделните нива е степента на автономност, с която разполага учещият. Оценителят трябва да направи преценка доколко и от каква подкрепа се нуждае всеки обучаван, а също и до каква степен той може да поема отговорност за изпълнение на задачите, без излишни напомняния.
 
Използването на оценките по отделни критерии може да предизвика известно препокриване. Например, кандидатът може да има оценка L (lower) в нива Silver и Gold, но оценката в ниво Bronze да е висока (higher). Кандидат в ниво Silver, който получава "H" в общият случай би бил оценен като "L" на ниво Gold, но с течение на времето и напредъка, в определен момент този кандидат ще постигне минимално необходимато оценка "S" и за ниво Gold. Оценителите следва да обсъждат оценяването с кандидатите по всеки от критериите, така че да има консенсус по оценката. По този начин обучаваният или кандидатът е привлечен в процеса и има по-ясно разбиране за това какво се очаква от него и какъв вид доказателства се изискват.
 
1.32 Оценителите огат да използвайт онлайн дневника, за да управляват записите за оценяване по удобен за тях начин. Те могат да правят записи за един и същи кандидат едновременно в нива Silver и Gold или пък да попълнят изцяло оценките за ниво Silver преди да преминат на следващото. Обратното също е възможно - да се започне с оценяване на по-високо ниво, но в процеса на работа да се установи, че това ниво е твърде високо за кандидата и да се премине на по-ниското ниво. Това, което е от значение, е да има налични доказателства, че кандидатите могат да покрият критериите. Един модул може да се смята за покрит, когато всички критерии в него са оценени с "S" (secure) или "H" (higher). Квалификация може да бъде присъдена при покриване на минималния брой кредити за съответното ниво. Извън тези изисквания, оценителите имат пълна свобода на действие, което позволява подходът към кандидатите да бъде персонализиран, съобразно възможностите му и конкретния контекст, вкл. нормативни изисквания в съответните национални системи за образование и обучение.
 
1.33 Диаграмата по-долу илюстрира връзката между постиженията на нива Bronze, Silver и Gold.
 
Progression diagram for ITQ levels
 

2. Високи постижения

Нашето намерение е да насърчаваме тези, които показват високи постижения, ообено в училище, и да отговорим на техните завишени очаквания. Поради това ниво Gold дава възможност за включване на допълнителни модули, отговарящи на Ниво 4 от Европейската квалификациона рамка и на Четвърта степен на професионална квалификация в България. Във Великобритания това ниво дава достъп до университетско образование.
 
2.1 В XXI век професионалното обучение изисква подготовка за промени. Имайки именно това предвид, нив препоръчваме използването на модула ITQ Specialist Software за оценка на умения, които включват анализ и решаване на проблеми. Това помага за утвърждаване на увереността при подхода към нови технологии.
 
2.2 Като пример за горното, в сайта INGOT е възможно да се създават Javascript пъзели с цел колегите или другите обучавани да научат нещо полезно. Кодът на пъзелите, които са на разположение, е отворен - напълно в съзвучие с философията на INGOT модела. Той е обяснен така, че обучаваният може да разбере как работи и да създаде други пъзели, като използва, допълва и модифицира наличните програмни кодове. Обучаваните могат да използват примерите и документацията от сайта, така че не се очаква учителите или оценителите да бъдат програмисти. Изборът на софтуер е гъвкав. Макар сайтът да предлага подкрепа за работа с Javscript, съшествуват и други възможности, като напр. Greenfoot за учене на Java програмиране. От това може да се възползват хора, които обмислят възможността за преход от ролята на ИТ потребител към тази на ИТ специалист. Ето дефиниция на квалификациите на това ниво:
 
"Постиженията на това ниво отразяват способността за идентифициране и използване на подходящо разбиране, методи и умения за извършване на задачи и адресиране на проблеми, които, макар и добре дефинирани, притежават комплексен характер. Това включва поемане на отговорност за иницииране и изпълняване на задачи и процедури, както и упражняване на автономност и преценка в рамките на ограничен брой параметри. Нивото отразява и осъзнаването на различни перспективи или подходи в рамките на конкретна област на работа или учене."
 
2.3 Javascript игрите, които са достъпни на сайта, са с отворен код, така че учещите могат свободно да свалят и модифицират кода със собствени усилия. В съответствие с изискванията към нивото, те трябва сами да определят целта си и да преценят какъв тип игра е подходящо да създат, но могат да обсъдят идеите си с оценител или колеги. Те трябва да използват наученото от документацията и от по-широк спектър източници (интернет), за да създадат работещ продукт. Трябва да са в състояние да демонстрират работата си, така че да е видно, че са покрили критериите за оценка. Собствения преглед на работата би следвало да предложи различни начини, по кито други хора могат да използват или надграждат работата им. Необходимо е продуктът да бъде документиран, така че колега с детайлно познаване на програмиране да може да разбере как работи. Може да се използват форуми за обсъждане на това как да протече работата или как да се решат специфични проблеми, като по този начин покриват и критерии и модул, свързани с работа с технологии за сътрудничество. Този подход до голяма степен отговаря на начина, по който се реализират и управляват реални проекти, свързани с международно партньорство и сътрудничество.
 
2.4 Във Великобритания, ако оценителите представят доказателства, че кандидатите са покрили изискванията на националните учебни програми в резултат на работата, насоките и връзките от критериите за оценка на INGOT, кандидатите могат да получат допълнителния TLM Gold INGOT NC сертификат. Ние с готовност ще осъдим евентуални предложения за подобно сертифициране и в други национални системи.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-46896377-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Source URL: https://theingots.org/community/node/15338