Доклад за националните рамки за специални образователни потребности
1. Обхват
1.1 Този документ разглежда постиженията на партньорските страни по отношение на системни механизми за наблюдение на процеса на развиване на компетентности при обучавани със специални образователни потребности (СОП). Той цели да информира проекта за възможните начини за изравняване на по-слабите практики с по-силните. Започваме с Великобритания, защото е очевидно, че посредством P-scales е налице задължителна национална система, която е добре установена и доказала резултатността си на национално ниво. Това следва да се разглежда в контекста на общата рамка за СОП.
2. Великобритания
2. 1 Законът за образованието от 1981
2.2 Въпроси на финансирането
2.3 Регистър на специалните образователни потребности и Кодекс за практиките
- Само ученици, които са включени в училищния регистър за СОП, съгласно изискванията на Кодекса за практиките, могат да се допуснат до процеса. Поставянето на ученик в СОП регистъра трябва да се случи, когато той/тя се намира във Фаза 1 на Кодекса.
- Ученици, които не са в регистъра, но които получават терапевтична или друга помощ, свързана със здравословното им състояние, от външни организации, не бива да се вписват като ученици със СОП.
- Недостигане на стандартите (under-attainment) може да представлява индикатор за СОП, но слабото представяне може да се дължи на други фактори (в училище или у дома), като например нередовно посещаване на училище или неблагоприятни семейни обстоятелства.
- Според Кодекса (параграф 2.15), липсата на компетенция по отношение на езика, използван в училище, не бива да се поставя наравно със (или да се позволява да маскира) затрудненията при учене.
- Ученик, който не попада в обхвата на Кодекса, не бива да бъде регистриран. В същото време някои ученици, чийто първи език не е английски, може да имат затруднения в ученето, които да доведат до СОП.
- Медицинска диагноза или увреджане не са задължително СОП, освен ако не е нужда специална процедура или помощ за достъп до учебното съдържание..
- Фаза 1 - учителят в клас установява затруднението и прилага различни начини за помощ
- Фаза 2 - СОП координаторът в училището изготвя образователен план
- Фаза 3 - ангажират се външни специалисти
- Фаза 4 - задължително оценяване: подробно оценяване на СОП на детето
- Фаза 5 - Бордът по образование и библиотеки взема решение за изготвяне и оповестяване на декларация за нужди
2.4 Критики
- по-скъпи за прилагане;
- попадащи извън полето на опита на повечето масови учители.
Технологиите притежават потенциала да се справят с първото, но промяната в практиките, изисквана, за да се подкрепят адекватно индивидуални програми, вероятно ще отнеме много усилия и известен период от време, преди да бъде постигната.
2.5 P-scales и сертифициране на обучавани
Описаната по-горе среда е контекстът, в който се появяват P-scales. Ученици със специални нужди, особено такива със затруднения в ученето, не бяха в състояние да получат достъп до масовите национални учебни програми (National Curriculum), като по този начин беше невъзможно да се приложат мерки за оценяване на постигнатия напредък в ученето.
Как би могъл един учител да даде преценка за това на кой Етап в СОП регистъра трябва да бъде поставен ученик, ако неговият напредък не може да бъде измерван? P-scales, следователно, бяха създадени, за да осигурят плавен преход между ученето, свързано с най-ниските нива на специалните нужди, с ученето на ниските нива от National Curriculum.
Иновацията, приложена от TLM, беше да използва критерии за нивата от P-scales, които са формулирани като компетентности, като средство за сертифициране на постиженията на ученици със СОП, базирано на принципите на ECVET. Естествено разширение на това беше да се използва структурата на P-scales като средство за прикачане под Европейската квалификационна рамка. Наборът от нива, който би позволил по-лесен достъп до Ниво 1 от ЕКР, би могъл впоследствие да се разшири към други сектори. Предназначението на този документ е да се покаже как квалификационните рамките в страните-партньорки се свързват с ЕКР и да посочи възможностите за съвместимост с P-scales подхода.
2.6 Оценяване във Великобритания в ниските нива на ЕКР
P-scales и предметите и нивата от National Curriculum не са придружени от нациоанлно акредитирани сертификати, вероятно поради опасения от очакваните разходи. GCSE е съкращение от General Certificate of Secondary Education и отговаря на диплома за средно образование в България. A levels представляват квалификации, изисквани за вход в университет, макар някои професионални квалификации (QCF) също да са приети в този контекст. Някои QCF квалификации могат да заместят или да допълнят тези от GCSE.
2.7 Структура на образователната система на Великобритания
3. България
-
има начални представи за заобикалящия свят;
-
познава последователността при изпълнение на познати задачи;
-
познава необходими средства за първоначално обучение.
3.1.2 Умения
-
притежава практически умения, необходими за изпълнение на еднотипни прости задачи;
-
умее да прилага придобити знания за изпълнение на конкретна учебна задача;
-
прави правдоподобни предположения по събрани данни от заобикалящия го реален свят.
3.1.3 Нагласи
-
работи под пряко наблюде-ние, като изпол-зва инструкции или образец;
-
с помощта на учителя избира подходящи информационни средства за решаване на образователна задача самостоятелно и/или в група;
-
оценява с помощ собствените си действия и действията на другите.
-
изгражда чувство на увереност и умение за устно и писмено общуване;
-
умее да защитава правата си, без да нарушава пра-вата на другите;
-
учи или работи заедно с другите за събиране и обмен на информация.
Текущото състояние в България на материята, свързана със СОП, е до голяма степен резултат от действия, в отговор на Декларацията от Саламанка (1994). България е страна също така по Споразумението от Флоренция (1957, присъединяване на България през 1997), която препраща към документа от Саламанка, както и по Конвенцията за правата на детето на ООН (1989, присъединяване на България през 1991).
Вътрешното законодателство беше постоянно обновявано и от 2006 година насам отговаря напълно на гореспоменатата рамка и политики, свързани със СОП. Поради хармонизиране на законодателството на България с това на ЕС по време на присъединяването, то отговаря изцяло на acquis communautaire.
Последните промени засягат статута и ролята на различните институции, специализирани училища, интегрирани училища, ресурсни учители и ресурсни центрове. Интегрирано (включващо) обучение на ученици със СОП се прилага от 2002 година. Изготвен е национален рамков документ - Национален план за интеграция на даца със СОП и/или хронични заболявания в системата на публичното образование.
Важни дефиниции във вътрешното законодателство
Деца със СОП са такива деца, които изпитват различни видове затруднения в обучението си, причинени от:
- сензорни увреждания (увредено зрение или слух);
- физическо увреждане;
- умствено изоставане;
- езиково-говорни разстройства;
- специфични затруднения в ученето;
- емоционални и/или поведенчески проблеми;
- разстройства на общуването;
- хронични заболявания, водещи до СОП;
- множествени увреждания/заболявания.
Интегрирано образование
Интегрираното образование деца със СОП е такова образование, при което детето, без значение от вида на неговото увреждане или заболяване, е включено в масовото образование. Това се постига чрез създаване и управление на подкрепяща среда, вкл. подходящи архитектурни и социални условия, индивидуални учебни програми, екипи от експерти, специализирани технически средства и апарати, дидактически материали и инструменти.
Бележка: Интеграционни политики е термин, който се използва като синоним на политики за включване.
Принципите на интегрираното образование, заложени в Националния план за интеграция на деца със СОП и/или хронични заболявания в системата на публичното образование:
- всяко дете има право на равен достъп до образование;
- всяко дете е уникална личност със свои характеристики, интереси, способности и образователни потребности;
- всяко дете със СОП има право на достъп до масовите детски градини и училища, които трябва да предложат образование, насочено към детето и неговите нужди;
- всяко дете със СОП има право да бъде образовано на базата на индивидуални учебни програми, съобразени с неговите способности и нужди;
- масовите детски градини и училища с интегрирани деца със СОП създават толерантно общество и постигат целта за осигуряване на образование за всички.
3.3 Институции, ангажирани със СОП и включващо образование
- Министерство на образованието, младежта и науката
- Регионални инспекторати по образование
- Регионални ресурсни центрове в подкрепа на интегрирано обучение на деца и ученици със СОП
- Детски градини и училища
Други институции, ангажирани с процеса:
- Министерство на труда и социалната политика (чрез Агенция за хората с увреждания)
- Министерство на здравеопазването
- Държавна агенция за защита на детето
- Агенция за социално подпомагане
- Областни и общински управи
- голям брой НПО, дневни центрове за грижи и др.
През 2007 година е проведено подробно проучване, извършено от Центъра за икономическо развитие (ЦИЕ) по поръчка на Save the Children (UK). Обобщение на основните изводи от това проучване:
- Броят на децата със СОП в масовите училища нараства.
- Много деца със СОП все още са изолирани от масовата образователна система като биват насочвани към специализирани училища, в които, по общо мнение, образованието не отговаря на стандартите.
- Масовите училища нямат компетенциите и ресурсите (напр. специализирана психологическа помощ, безопасна среда, мотивация на персонала), за да се справят адекватно със СОП, поради което има тенденция за дискриминация.
- Числата показват, че малко под 20%от всички деца със СОП са били подложени на оценка по отношение на техните специфични образователни потребности..
- Масовото образование не е задължително най-доброто решение за всички деца със СОП. Родителите често имат твърде високи очаквания, които не винаги корелират със СОП на децата им.
- Липса на съвременни учебни материали за деца със СОП (остаряло и скучно съдържание).
- Обща брой специализирани училища - 80, 50 от които за деца с умствена изостаналост, 4 за деца с увреден слух, 2 за деца с увредено зрение.
- Брой деца в специализирани детски градини: 876.
- Брой деца в специализирани училища (умствена изостаналост): 483
- Брой деца в специализирани училища (болнични училища и училища за рехабилитация): 242
- Общ брой деца в специализирани СОП училища: 4996 (спад от 6651 през 2008/2009)
- Общ брой деца със СОП в интегрирани училища или под грижите на ресурсен центърource center: 10359
* Всички данни са актуални към 2011/2012 учебна година, освен ако не е посочено друго.
- Броят на деца със СОП в специализирани институции намалява с бърз темп. Приемайки 2008/2009 учебна година като базова, намалението е от 6651 на 4996 или малко под 25%. Това отразява прехода към интегрирано образование и включването на повече ученици със СОП в масовите училища. Имайки предвид, че броят на специализирани СОП институции остава непроменен, би било нормално да се очаква повишена ефективност в тяхната работа, отчитайки намаляващия брой деца. От друга страна, прилагайки принципа "парите следват ученика", преминаването на повече ученици към масовите училища в интегрирани групи води до задълбочаване на недостига на финансиране в специализираните институции. Тъй като броят на тези институции никога не може да бъде нула, то политиците би следвало да определят ясно приоритетите и намеренията си за реформи в сектора, доминиран повече от десетилетие от мотото "да извадим децата от специализираните училища".
- Въпреки че дескрипторите на Ниво 0 от НКР (вж. по-горе) могат да бъдат съпоставени с дескрипторите на P-scales е ясно, че всичките 8 нива на P-scales трябва да бъдат "вмъкнати" в едно единствено ниво от НКР, под което не е възможно да се слиза. Очевидно е, че това би довело да загуба на разделителните способности на P-scales по отношение на точно следене на напредъка по начина, подкрепен от системата във Великобритания за специализираните училища. Този проблем може да бъде решен чрез използване на интерфейса на модела за сертифициране и инструменти за запис на постиженията и маркиране на ясни пътища за напредъка на всеки отделен СОП ученик., напр. можем да следим напредъка като 10% от НКР Ниво 1, 25% от НКР Ниво 1 и т.н., достигайки евентуално до 100% НКР Ниво 1 и насочвайки се към НКР/ЕКР Ниво 1. Това може да се подкрепи с онлайн инструменти за проследяване, които са разработени в рамките на проекта, макар да са извън неговите първоначални спецификации.
- Текущите данни показват, че около половината от учениците със СОП (около 5,000) се намират в интегрирани училища, докато регионалните ресурсни центрове работят с около 11,000 деца. Регионалните ресурсни центрове изглеждат естествен "съюзник" в промотирането на SAFE и модела P-scales.

Следващата схема показва българската образователна система

4. Чешка република
4.1 Променящият се контекст в Чешката република
4.1.1 Образователната система в Чешката република е в процес на цялостна трансформация. Съществува значителна волатилност в политическите решения и възгледите за прилагане на образователна промяна. Бързата смяна на експерти и министри, както и конфликтите в техните възгледи и идеи, са показателни за контекста, на чийто фон се развива проектът в Чехия. Нови промени се обявяват почти ежедневно, някои само като индикация за бъдещи дейности, а други - с подробни планове за прилагане.
4.2 Характерът на специалните образователни потребности в Чешката република
- Хронични заболявания (включително дълготрайно боледуване);
- Физически увреждания и други увреждания от здравословен характер.
4.3 Специфичните области включват:
4.3.1 Слепота и глухота
4.3.2 Затруднения в ученето
4.3.3 Говорни затруднения
4.3.4 Специфични разстройства при учене
4.3.5 Емоционални и поведенченски разстройства
4.3.6 Разстройства от аутистичния спектър
These are disorders of neural development characterised by impaired social interaction and communication, and by restricted and repetitive behaviour. The signs all begin before a child is three years old. Autism affects information processing in the brain by altering how nerve cells and their synapses connect and organize; how this occurs is not well understood. It is one of three recognized disorders in the autism spectrum (ASDs), the other two being Asperger syndrome, which does not include delays in cognitive development and language, and Pervasive Developmental Disorder - Not Otherwise Specified (commonly abbreviated as PDD-NOS), which is diagnosed when the full set of criteria for autism or Asperger syndrome are not met.
4.3.7 Диагностициране и оценяване на специалните нужди
4.3.8 Special educational needs provision
4.3.9 Методи за индивидуална интеграция
- Their education is supported in the classrooms of nursery, primary, secondary or vocational high schools which are not separately identified for pupils with special educational needs.
- Group integration means a pupil in a special education class or special class established under special laws.
4.3.10 Институции, ангажирани в обучението на деца със СОП
- Министерство на образованието, младежта и спорта
- Регионални педагогическо-психологически центрове
- Детски градини и училища
4.3.11 Специализирани училища
- Special schools are a part of the overall educational system but the number of them is decreasing due to a policy of integration. These schools provide education to pupils with mental, sensory or physical disabilities, pupils with communication difficulties, pupils with complex needs, pupils with learning and/or behavioural difficulties. Pupils who are ill or pupils with a health risk are temporarily placed in hospitals and/or other health care institutions and can attend schools in these institutions.
- Special schools offer education for pre-school children, for pupils at the age of compulsory school attendance and at upper secondary level, including vocational schools. They mostly serve children whose special needs that can not be met in mainstream settings and for those pupils whose parents prefer this kind of placement.
4.3.12 Въпроси, свързани с учебния план
- The aim of special education is to provide education, tailored according to the needs of the pupil and which supports the pupils' social inclusion.
- All pupils follow the national school curriculum. Pupils with learning disabilities follow a reduced school curriculum.
- There is no specific assessment framework like the pscales to monitor progress of learners with special needs or facilities for certificating their achievements at the same levels.
4.3.13 Приложима нормативна уредба в Чешката република по отношение на интеграцията
- The Charter of Fundamental Rights and Freedoms
- The National Plan for Equalisation of Opportunities for Persons with Disabilities
- Decree No 72/2005 Coll. the provision of consulting services in schools and school facilities (Vyhláška č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských zařízeních)
- Decree No. 73/2005 Coll. the education of children, pupils and students with special educational needs gifted children, pupils and students (Vyhláška č. 73/2005 Sb. o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných)
- Act No. 561/2004 Coll. preschool, primary, secondary, vocational and other education (Education Act) Zákon č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání ( školský zákon)
5. Германия
5.1 Квалификациите в Германия
5.2 DQR, P-Scales и интеграция
5.2.4 Обобщение
- Трябва да бъде отделено повече време за повишаване на информираността, отколкото бе планирано в началото.
- За постигане на промяна в политиките и масово възприемане на модела ще бъде необходима политическа подкрепа.
- От много голяма важност е да се поддържа процесът на обучение и подкрепа от този момент и през цялото време до масовото възприемане на модела.

6. Румъния
6.1 Интеграция на СОП в румънската образователна система
- the individual perpective on child.
- the curricular perpective.
6.1.7 In Romanian educational system, the integration of children with special educational needs in mainstream schools can be achived in two ket ways
- compact classes, groups of 3 – 4 children.
- individual children with SEN integrated in mainstream schools.
The most comonly used form of integration is the individual integrated in normal classes in mainstream schools with the SEN child living at home.
- teaching – learning activities conducted by special education teachers, in the morning,
- specific rehabilitation therapies, conducetd by psihopedagog teachers and therapists
- educational activities carried out by educators, in the afternoon.

7. Нидерландия
7.1 Преглед на образователната система
- да позволи на учениците със СОП да посещават масовите начални училища;
- да се контролират разходите чрез определяне на бюджет на консорциум от масови и специализирани училища в началното образование, от който да се финансират специализираните училища и специализирани сгради и среда в масовите начални училища;
- да се увеличат и разширят СОП помещенията в началните училища, така че повече ученици със СОП да могат да останат в масовото образование, за да получат подкрепата и помощта, от които имат нужда, като в същото време се елиминират списъците на чакащите за специализираните училища в началното образование.
7.1.5 P-scales и учебен план
В момента не съществува систематизиран национален подход за наблюдаване на напредъка на учещи, които не могат да достигнат масовите учебни програми. P-scales е нова концепция в Нидерландия и няма натрупан опит в използването на ИТ системи за управлението на този вид оценяване. Генериран е значителен интерес в областта на подкрепата за професионалното образование и обучение, но това би изисквало разширяване на критериите за оценяване, които ще трябва да покрият най-популярните сектори на заетост за хората със СОП, свързани със затруднения в ученето. Повишаването на информираността по въпросите от проекта SAFE трябва да бъде продължено, въпреки че в момента изглежда по-вероятно да се постигне устойчивост в рамките на обхвата на Sheltered Workshops, а не толкова в масовите и специализираните училища. Въвеждането на P-scales в образователната система изисква политическа подкрепа. Контактите с членове на ЕП имат потенциала да осигурят такава подкрепа, но както с всяко нововъведение и тук съществува риск нужната подкрепа да не може да бъде осигурена навреме.
8. Испания
8.1 Развитие на Националната квалификационна рамка
8.2 Образование за специални образователни потребности
- повтаряне на цикъл или учебна година;
- значителни промени в учебната програма;
- мерки за подкрепа на ученици със СОП;
- разнообразяване на учебната програма'
- като последна мярка - Програми за социално осигуряване.
8.3 P-scales и напредък

АНЕКС 1 - Класификация на видовете специални образователни потребности